Na dzisiejszej sesji, warszawscy radni podjęli decyzję o alokacji blisko 3,5 miliona złotych na nową edycję programu „Niezłomne Warszawianki”. Inicjatywa ta umożliwi kobietom z Warszawy, które ukończyły 55. rok życia, bezpłatne uczestnictwo w badaniach wczesnego wykrywania osteoporozy.

Osteoporoza – rozmiar problemu

W Polsce ponad 2 miliony ludzi boryka się z osteoporozą, chorobą, która prowadzi do osłabienia kości i wyższej podatności na złamania. Kobiety po 55. roku życia są szczególnie narażone na tę dolegliwość, która często rozwija się bezobjawowo aż do momentu pierwszego złamania.

„Niezłomne Warszawianki” – program wczesnego wykrywania osteoporozy

Od 2023 roku, w ramach działań na rzecz profilaktyki osteoporozy, warszawski ratusz prowadzi program „Niezłomne Warszawianki”, który koncentruje się na wczesnym wykrywaniu osteopenii oraz osteoporozy, a także na podnoszeniu świadomości o znaczeniu regularnych badań dotyczących zdrowia kości. W Polsce jedynie 30% osób z osteoporozą jest zdiagnozowanych i podejmuje leczenie.

Aby zwiększyć zasięg programu w nowej edycji na lata 2026-2028, obniżono wiek uczestniczek. Teraz z bezpłatnych badań profilaktycznych będą mogły skorzystać kobiety powyżej 55. roku życia, a nie jak dotychczas, dopiero po 65. roku – zaznacza Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Diagnostyka osteoporozy w ramach miejskiego programu

Nowa, trzyletnia edycja programu „Niezłomne Warszawianki” umożliwi kobietom w wieku 55+ ocenę ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych za pomocą kalkulatora FRAX.

Dla pacjentek, które uzyskają wysokie wyniki ryzyka w narzędziu FRAX, zaplanowane będzie wykonanie pomiaru gęstości mineralnej kości techniką DXA (promieniowanie rentgenowskie o podwójnej energii).

Program „Niezłomne Warszawianki” obejmie także wizyty kwalifikacyjne oraz podsumowujące z rekomendacjami dla uczestniczek.

Finansowanie i realizacja programu

Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy, podkreślił, że cały program „Niezłomne Warszawianki” na lata 2026-2028 będzie finansowany z budżetu stolicy:

Na realizację programu przeznaczamy 3,5 miliona złotych. W ciągu trzech lat planujemy objąć badaniami przesiewowymi około 12 tysięcy pacjentek. W tym okresie przewidziano również szkolenia dla personelu medycznego oraz edukację dla Warszawianek – dodał radny.

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony konkurs dla placówek medycznych, które będą odpowiedzialne za wdrożenie programu.

Źródło (tekst i zdjęcia):