Trwa modernizacja torów na linii do Otwocka. Główne prace rozpoczną się w sobotę, 18 kwietnia, w Radości oraz Falenicy. W wyniku tych działań zostanie zamknięta wschodnia jezdnia ulicy Patriotów, a zmiany dotkną także kursowanie autobusów linii 115, 161 oraz 213. Zmiany w ruchu wejdą w życie w sobotę, 18 kwietnia.

Na kolejowej linii otwockiej prowadzone są prace. Na koniec marca zamknięto przejazd w Falenicy, a od 12 do 26 kwietnia pociągi nie kursują między stacjami Warszawa Wawer i Otwock. W kolejnym etapie projekty obejmą zamknięcie przejazdu przy ul. Izbickiej oraz wschodniej jezdni ulicy Patriotów w Radości i Falenicy, a objazdy będą prowadzone po drugiej stronie torów.

Prace w ruchu rozpoczną się w sobotę, 18 kwietnia, około godziny 9:00, co wpłynie na kierowców przed zakończeniem weekendu.

Zmiany dla kierowców w Radości

  • Zamknięcie przejazdu przez tory przy stacji PKP Radość;
  • Otwarcie tymczasowego przejazdu przez tory przy ulicy Króla;
  • Wschodnią jezdnią ulicy Patriotów od Żeglarskiej będzie możliwy tylko dojazd do posesji;
  • Całkowite zamknięcie ulicy Patriotów przy skrzyżowaniu z Izbicką;
  • Ulica Izbicka zostanie zamknięta od Patriotów do Radłowskiej;
  • Ulice Szreniawska, Izerska, Osterwy, Radłowska, Limby i Kąkolowa stracą połączenie z Izbicką. Powstanie tymczasowe rondo za skrzyżowaniem ze Żwanowiecką.

Ruch jednokierunkowy będzie na ulicach:

  • Wilgi – od Patriotów w kierunku Osterwy;
  • Tomaszowskiej (od Żwanowieckiej do Patriotów) oraz Wisełki (od Osterwy do sklepu spożywczego) – w stronę Patriotów;
  • Otawskiej – od Wilgi w stronę Izbickiej;
  • Żwanowieckiej – od Izbickiej do Tomaszowskiej.

Zamknięte zostaną pasy w zachodniej jezdni Patriotów przy Junaków oraz jedno przejście dla pieszych przy Panny Wodnej. Przy Będzińskiej i Tomaszowskiej zostaną wyznaczone tymczasowe przejścia przez obie nitki Patriotów i tory kolejowe.

Zmiany w Falenicy

  • Nadal będzie zamknięty przejazd przez tory kolejowe;
  • Wschodnią jezdnią ulicy Patriotów od Ochoczej będzie możliwy dojazd tylko do posesji;
  • Całkowite zamknięcie ulicy Patriotów od skrzyżowania z Walcowniczą do Frenkla;
  • Ulica Walcownicza będzie zamknięta od Patriotów do Bystrzyckiej.

Ruch jednokierunkowy będzie na ulicach:

  • Kłodzkiej – od Bystrzyckiej do Patriotów;
  • Frenkla – od Patriotów do Bystrzyckiej.

Na ulicy Bystrzyckiej oraz jednokierunkowych odcinkach Kłodzkiej i Frenkla parkowanie będzie zabronione.

Zamknięte zostaną przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z Bysławską. Powstaną tymczasowe zebry przy Kłodzkiej i Kąsek przez obie jezdnie Patriotów i tory kolejowe.

Objazdy dla kierowców

  • Objazdy będą prowadzone jezdnią ulicy Patriotów po drugiej stronie torów. W Radości przy ulicy Króla zostanie otwarty tymczasowy przejazd przez tory;
  • W Wawrze na drugą jezdnię Patriotów będzie można przejechać tunelem przy Żegańskiej lub na węźle z Południową Obwodnicą Warszawy;
  • Otwarte będą przejazdy przez torowisko przy stacjach Michalin i Józefów;
  • W Józefowie tablice informacyjne będą kierowały na objazdy ulicami Wyszyńskiego, Polską Wawerską, Graniczną, Nadwiślańską i Wału Miedzeszyńskiego;
  • Dla kierowców z centrum objazdy będą prowadzone z Trasy Siekierkowskiej oraz Płowieckiej do Traktu Lubelskiego.

Jak zmienią się trasy autobusów?

  • Autobusy linii 142, od węzła z Południową Obwodnicą Warszawy, będą kursować wschodnią jezdnią ulicy Patriotów. Na swoją trasę wrócą na skrzyżowaniu ulic Frenkla i Bystrzyckiej;
  • Autobusy linii 115 przejadą na zachodnią stronę torów tymczasowym przejazdem przy ulicy Króla w Radości, a na „swoją” stronę wrócą na węźle z Południową Obwodnicą Warszawy, kierując się dalej ulicą Frenkla do Bystrzyckiej i swojej trasy;
  • Autobusy linii 213 nie przejadą na wschodnią stronę torów – od Ronda Zegarmistrza Gałeckiego skręcą w prawo w ulicę Panny Wodnej, następnie Zasadową, Przewodową, Patriotów, Bysławską, Wałem Miedzeszyńskim do pętli Błota;
  • Autobusy linii 161 będą poruszać się ulicami: Izbicką, Zagórzańską, Techniczną, Hiacyntową, Narcyzową, Ochoczą, Bystrzycką. Po zakończeniu trasy przy Radłowskiej, zawrócą i pojadą ulicami Bystrzycką, Kłodzką do Patriotów, przejeżdżając na drugą stronę linii kolejowej na węźle z obwodnicą, a następnie dojadą do Bysławskiej i Poezji do krańca Oleckiej;
  • Na brakującym fragmencie trasy linii 161 kursować będzie linia 229, która ruszy z okolic PKP Falenica i będzie jeździć m.in. Bysławską, Liliową i Tawułkową.

Informacje o inwestycji

PKP PLK prowadzi modernizację torów kolejowych między Wawrem a Otwockiem, co w przyszłości uprości i przyspieszy dojazd pociągiem z Otwocka do centrum Warszawy. W ramach inwestycji powstaną dwa nowe tory, co umożliwi rozdzielenie ruchu pociągów dalekobieżnych i podmiejskich oraz zwiększenie liczby kursów. Perony zostaną przystosowane dla osób z ograniczoną mobilnością, a nowe przejścia pod torami będą budowane, a istniejące przebudowywane.

Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć na stronach PKP PLK S.A. oraz dzielnicy Wawer.

Dokładne informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo, na portalu Miejskiego Centrum Kontaktu oraz w aplikacji Warszawa 19115 można zamówić bezpłatne powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu oraz zmianach w komunikacji.

Źródło (tekst i zdjęcia):