W tunelu tramwajowym pod Parkiem Pięciu Sióstr trwają prace wykończeniowe. Pierwsze płyty torowe zostały już wylane. W nadchodzących tygodniach nastąpi przebicie tunelu do zbudowanej konstrukcji podziemnego przystanku na Dworcu Zachodnim. W związku z tym, od soboty 18 kwietnia, zmieni się kursowanie niektórych linii autobusowych na Ochocie.

Budowa trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego wkracza w nową fazę. Mamy do czynienia z pierwszym w Warszawie tunelem tramwajowym. Konstrukcja podziemnego przystanku na Dworcu Zachodnim jest już ukończona, a wkrótce nastąpi przebicie ściany, która oddziela go od tunelu – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Tunel tramwajowy ma długość około 600 m i połączy ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. z Dworcem Zachodnim. Budowa odbywa się metodą podstropową „od góry do dołu” – najpierw wykonano ściany, potem strop, a następnie, po pogłębieniu wykopu, płyta denna, będąca „podłogą” tunelu. Prace prowadzi konsorcjum firm ZUE i Fabe.

Płyty torowe gotowe

W marcu wykonawca rozpoczął wylewanie płyty torowej na rampie zjazdowej oraz w tunelu pod Parkiem Pięciu Sióstr. Pierwsze płyty są już zakończone, z przygotowanym miejscem pod elementy torowiska, w tym szyny, mocowania oraz wibroizolację. Szyny zostały już dostarczone na plac budowy i czekają na montaż.

Płyta torowa jest wylewana na utwardzonej warstwie kruszywa, które usypano na płycie dennej tunelu. Warstwa kruszywa, umieszczona przy otwartej rampie wjazdowej, odgrywa kluczową rolę w systemie odwodnienia, skutecznie kierując wodę do systemu drenażowego. Dodatkowo, podbudowa z kruszywa jest odporna na niskie temperatury, co eliminuje ryzyko uszkodzenia przez zamarzającą wodę, co mogłoby wystąpić w przypadku betonu. Takie rozwiązanie zapewnia trwałość torowiska w zimie.

Wykonawca prowadzi również prace wykończeniowe. Ściany i sufit tunelu są przygotowywane do nałożenia zabezpieczenia ogniochronnego. Wokół torowiska przygotowywane są trasy kablowe dla przyszłych instalacji.

Przebicie tunelu i przystanku wkrótce

Obecnie prace koncentrują się w dwóch lokalizacjach: przy rampie wjazdowej oraz w rejonie Alej Jerozolimskich, gdzie będzie połączenie tunelu z podziemnym przystankiem, którego konstrukcja została już zrealizowana w ramach przebudowy stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Budowa odcinka tunelu w rejonie Alej Jerozolimskich wymaga szczególnej uwagi z uwagi na konieczność przełożenia instalacji podziemnych oraz zapewnienia przejezdności tej ważnej ulicy.

Na początku kwietnia budowniczowie zakończyli betonowanie ostatniej sekcji stropu w rejonie Alej Jerozolimskich – tunel ma już sufit na całej długości. Kolejnym krokiem będzie połączenie tunelu tramwajowego z gotową konstrukcją podziemnego przystanku przy Dworcu Zachodnim. Wykonawca pogłębia obecnie wykop pod zabetonowanymi płytami stropu w rejonie Alej, a następnie wykona ostatnie fragmenty płyty dennej. Przebicie ściany oddzielającej tunel od przystanku rozpocznie się w najbliższych tygodniach, a po połączeniu obiektów rozpoczną się prace wykończeniowe na przystanku.

Co dalej na budowie?

Wykonawca kontynuuje prace przy stumetrowej rampie wjazdowej od strony ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ostatnie prace konstrukcyjne w tym rejonie mają się zakończyć w maju, a jedynie otwory technologiczne w stropie tunelu zostaną do zasklepienia w późniejszym terminie.

W sobotę 18 kwietnia otwarty zostanie przejazd ulicą Białobrzeską po obu stronach Bitwy Warszawskiej 1920 r. Prace przeniosą się na sąsiednie skrzyżowanie ze Szczęśliwicką, gdzie zamknięty zostanie przejazd tą ulicą od strony ul. Sokołowskiego „Grzymały”. Objazd będzie prowadził ulicą Białobrzeską.

Zmiany w komunikacji dla pasażerów na Ochocie

W związku z nowym etapem prac, od 18 kwietnia, zmieni się kursowanie niektórych linii autobusowych na Ochocie:

  • Autobusy nie będą kursować odcinkiem ulicy Szczęśliwickiej od skrzyżowania z Bitwy Warszawskiej 1920 r. w kierunku ppłk M. Sokołowskiego „Grzymały”;
  • Z kolei ruch wróci na równoległą ulicę Białobrzeską – otwarty zostanie przejazd przez skrzyżowanie z Bitwy Warszawskiej 1920 r.;
  • To oznacza, że autobusy linii 157 wrócą na swoją podstawową trasę, skręcając w lewo w Białobrzeską z ulicy Kopińskiej, a następnie przez Opaczewską i fragment Szczęśliwickiej dojadą do pętli Szczęśliwice; w przeciwnym kierunku będą wyjeżdżać przez ulicę K. Dickensa, gdzie skręcą w lewo w Białobrzeską.
  • Trasy autobusów linii 154, 172 i 184 również ulegną zmianie: autobusy 154 i 172 będą kursować ulicą Białobrzeską – 154 z K. Dickensa, a 172 z Bitwy Warszawskiej 1920 r. – docierając do ppłk M. Sokołowskiego „Grzymały” i do swoich tras w Alejach Jerozolimskich; autobusy linii 184 będą jeździć ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Obecnie obowiązujące trasy innych linii autobusowych w tej okolicy nie ulegną zmianie.

Planowane zakończenie prac

Wykonawca przewiduje, że na przełomie II i III kwartału przywrócona zostanie przejezdność po obu jezdniach Alej Jerozolimskich. Roboty na odcinku tunelowym mają zakończyć się w IV kwartale tego roku, a nowa trasa od Grójeckiej do Dworca Zachodniego zostanie otwarta po testach i odbiorach przez zewnętrzne służby.

Wygodne przesiadki do pociągów

Trasa tramwajowa połączy Dworzec Zachodni z ulicą Grójecką, gdzie powstaje tzw. pełna gwiazda (węzeł rozjazdowy, umożliwiający kursowanie tramwajów w różnych kierunkach). Tory poprowadzą ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., a następnie w tunelu pod Parkiem Pięciu Sióstr i Alejami Jerozolimskimi. Całkowita długość trasy wyniesie około 1,6 km, z czego około 600 m będzie znajdować się pod ziemią (w tym około 100 m rampy wjazdowej).

Tramwaje zatrzymają się na przystanku przy ulicy Szczęśliwickiej, a następnie dojadą do podziemnego przystanku końcowego, który znajduje się w pobliżu budynku dworca kolejowego od strony Alej Jerozolimskich. Perony tramwajowe (na poziomie -2) będą połączone z antresolą (poziom -1) za pomocą wind, podwójnych ciągów schodów ruchomych oraz schodów stałych. Wyjście z przystanku znajdzie się tuż przed wejściami na perony kolejowe, co zapewni wygodne przesiadki. Dodatkowo, za pomocą schodów stałych i wind, będzie również możliwy dostęp na powierzchnię.

Rozwój trasy tramwajowej

Trasa do Dworca Zachodniego jest częścią obwodowej trasy tramwajowej, która docelowo ma połączyć Wolę, Ochotę z Mokotowem i Wilanowem. Ze względu na dużą skalę inwestycji, projekt został podzielony na etapy.

Niedawno Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na projekt odcinka od Dworca Zachodniego do ulicy Kasprzaka na Woli, a trasa wzdłuż Pola Mokotowskiego w kierunku Mokotowa jest na etapie projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych.

Źródło (tekst i zdjęcia):