W najbliższą niedzielę, 19 kwietnia, na warszawskich ulicach wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile, które symbolizują pamięć o powstaniu w getcie. Tego dnia mija 83. rocznica wybuchu walki w warszawskim getcie. Oprócz oficjalnych obchodów, w programie znajdą się również koncerty, pokazy filmowe i dyskusje.

Już po raz czternasty zorganizowana zostanie akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Wydarzenie wspierać będą wolontariusze, szkoły, biblioteki i różne instytucje w całej Polsce. W tym dniu, na znak pamięci o pierwszym miejskim zrywie w okupowanej Europie, przechodnie w Warszawie otrzymają papierowe kwiaty. W tym roku zostanie wręczony trzymilionowy żonkil. Osoby z przypiętym żonkilem będą mogły 19 kwietnia bezpłatnie zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Łączy nas pamięć

Od początku akcji Żonkile, która rozpoczęła się w 2013 roku, towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Podkreśla ono znaczenie wspólnoty, solidarności i dialogu ponad podziałami. Tegoroczna akcja oraz jej program wydarzeń koncentrują się na sile świadectw – indywidualnych historiach, relacjach świadków, dokumentach, archiwalnych zapisach oraz obiektach związanych z życiem i śmiercią ludzi, którzy doświadczyli Zagłady.

W akcję Żonkile zaangażowali się nowi ambasadorzy, w tym ocalała z getta warszawskiego Krystyna Budnicka, reporter Mariusz Szczygieł, aktorki Kamila Urzędowska i Julia Kamińska oraz artysta Dominik Więcek. W wolontariacie biorą również udział Aniela, Pola, Zosia i Dominik.

Wydarzenia specjalne

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 19 kwietnia w południe przy Pomniku Bohaterów Getta. Po części oficjalnej uczestnicy wezmą udział w Marszu Pamięci, który przeprowadzi ich przez kluczowe miejsca związane z historią warszawskiego getta.

Muzeum POLIN zorganizuje również rocznicowy koncert, w którym wystąpią Aleksander Dębicz oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie prawykonanie kompozycji Dębicza „Yellow Daffodil”, napisanej z okazji 83. rocznicy wybuchu powstania.

W programie znajduje się także specjalny pokaz odnowionej wersji filmu „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego (pokaz odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia), a także spacery, dyskusje i spotkania tematyczne. Odwiedzający Muzeum będą mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć monumentalny fryz „Getto” autorstwa Marka Oberländera, który stanowi poruszające świadectwo artysty, który jako jedyny z rodziny przeżył Zagładę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: polin.pl.

Źródło (tekst i zdjęcia):